Skoledagen

Vi prioriterer at der er plads til leg og ro til hjernen i vores hverdag. Vi er aktive i timerne således vi ikke blot sidder på numsen i 45 minutter.

Derudover er korte skoledage vigtigt for os. Vi ønsker ikke at vores yngste elever skal gå i skole længere end til 12.35, med undtagelse om onsdagen, hvor de har udeskole. Her er de ofte ude på tur og derfor kan det være svært at nå frem og tilbage. Derfor har de først fri kl 13.20 denne dag. Vi har et tæt samarbejde med Landsbyordningen Mariehønen, hvor vores elever går i “fritter”. Bussen kører ikke hjemtur før de ældste elever har fri og derfor kan det være en god idé at have sit barn i “fritter”, hvis man ikke selv kan hente efter endt skoledag.

Se mere om Mariehønens tilbud på http://www.123hjemmeside.dk/mariehoenen-fjelsoe/ eller ring til Susanne på 98647022 og hør nærmere.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *